Kontenery mieszkalne – czy warto w nie inwestować?

Jak długo słowo „mieszkanie w kontenerze” będzie negatywnie kojarzyć się w naszym społeczeństwie? Dla wielu ludzi ów „kontener” to symbol biedy i wykluczenia społecznego. Tymczasem mało osób przyjmuje do wiadomości, że kontenery mieszkalne pozwalają stworzyć i zaaranżować dom w sposób bardziej efektowny, aniżeli w przypadku domów z cegły i drewna.

Kontener – dla kogo?

Kontenery mieszkalne to forma inwestycji, która przeznaczona jest dla osób chcących mieszkać ekologiczne i awangardowo.

Dziś kontener wciąż kojarzy się z mieszkaniem „gorszego sortu”, przeznaczonym dla osób o niższych dochodach. Takie podejście jest jednak błędne, gdyż – co prawda generuje ono niższe koszty budowy – ale jest też przykładem przedsiębiorczości i umiejętności oszczędzania. Co więcej, z kontenerów mieszkalnych można stworzyć całkiem duże i przytulne mieszkanie, a nawet… dom. Powierzchnia jednego kontenera to około 13 metrów kwadratowych. Połączenie kilku takich konstrukcji przedkłada się na inwestycję, której powierzchnia może przekroczyć 100 metrów kwadratowych.

Czy kontenery mieszkalne mogą generować problemy?

Sama budowa mieszkania kontenerowego nie powinna generować żadnych problemów. Zwłaszcza, że czas realizacji inwestycji ogranicza się do 3 miesięcy.

Problemy mogą pojawić się podczas realizacji niektórych formalności. Jeśli nasze mieszkanie z kontenerów ma powierzchnię nie większą niż 35 metrów kwadratowych i dodatkowo nie jest umocowane w gruncie, to wystarczy jedynie jego zgłoszenie do odpowiedniego Urzędu Miasta lub Gminy. Jeśli jednak jego powierzchnia przekroczy tą wartość, konieczne będzie najprawdopodobniej założenie fundamentów, co będzie wymagało pozwolenia na budowę. Pewne problemy mogą się też pojawić w przypadku chęci podłączenia instalacji, gdyż – pod względem prawnym – kontener mieszkalny nie jest typowym budynkiem.

Warto, czy nie warto?

Odnosząc się do pytania zawartego w tytule niniejszego tekstu śmiało można powiedzieć, że inwestycja w kontenery mieszkalne jest jak najbardziej opłacalna. Owszem, niektórych może odstraszać aranżacyjna „prostota” tego budynku, ale czy dzisiejszych mieszkań i domów nie projektuje się w stylu nowoczesnym i minimalistycznym?

Podsumowanie

Budownictwo kontenerowe wciąż w Polsce raczkuje. co oczywiście przedkłada się na wiele trudności formalnych. Niemniej można temu zaradzić, kontaktując się z wybraną firmą w kontekście doradztwa techniczno – prawnego. Zwłaszcza, że gros podmiotów oferujących taką formę mieszkań, buduje swoje domy już od jakiegoś czasu.