Jakie termometry są najskuteczniejsze?

Każdy powinien mieć w domu termometr do pomiaru temperatury ciała. Jeżeli czujemy, że się przeziębiliśmy to warto sprawdzić, czy nie mamy gorączki. Odpowiedni termometr potrafi wyłapać podwyższoną temperaturę i dzięki temu szybko możemy zacząć walkę z infekcją. Zatem jaki termometr jest najlepszy?

Rodzaje termometrów
Obecnie najbardziej skuteczne są termometry elektroniczne. Są przeznaczone do mierzenia temperatury pod pachą, doodbytniczo i doustnie. Uzyskany wynik jest bardzo precyzyjny. Nadają się do mierzenia temperatury zarówno dla dzieci i dorosłych. Samo mierzenie odbywa się bardzo szybko – wynik uzyskamy w ciągu kilkudziesięciu sekund. Są też stosunkowo tanie – kosztują około 20 złotych. Innym rodzajem są termometry bezdotykowe. Jest to jedno z najnowszych urządzeń do pomiaru temperatury ciała. Mierzenie dokonuje się bez kontaktu z ciałem. Termometr wystarczy zbliżyć do czoła i w ciągu ciągu sekundy otrzymujemy wynik. Tego typu termometry są polecane szczególnie dla małych dzieci, które ciągle są w ruchu. Wykorzystuje się je także w szpitalach i przychodniach. Trzecim rodzajem są termometry rtęciowe. Jednak od 2007 roku zakazano ich produkcji ze względu na szkodliwą rtęć. Mierzenie temperatury takim termometrem było czasochłonne – czas mierzenia wynosił około 5 minut. Natomiast szklana obudowa sprawiała, że można je było bardzo łatwo stłuc.

Prawidłowa temperatura ciała
Nie ma jednej prawidłowej temperatury ciała. Każdy człowiek może mieć nieco inną prawidłową temperaturę. Dzieje się tak ponieważ ciepłota ciała w ciągu dnia może się zmieniać nawet o kilka stopni. Temperatura może się podwyższyć przy dużym stresie, wysiłku fizycznym, po opalaniu. Najniższą temperaturę mamy w godzinach nocnych, między godziną 23, a 5 rano. Natomiast najwyższą odnotowuje się po południu, około godziny 16-17. Również osoby starsze oraz dzieci mogą mieć nieco niższą temperaturę niż osoby w wieku 11-65 lat. Natomiast u dorosłym temperatura powinna się wahać pomiędzy 36.4 a 37.6 °C. Jednak jeżeli nasza temperatura wynosi 38 stopni Celsjusza i więcej to już jest niepokojący sygnał. Jest to granica kiedy zaczynamy mówić o gorączce. Temperatura może być także różna w zależności jej miejsca pomiaru. Pod pachą jej uśredniona wartość to 36,6 °C, ale już mierzona w odbycie będzie wynosić 37,1 ºC. Jeżeli termometr pokaże nam wyższą temperaturę niż powinniśmy mieć to warto proces mierzenia powtórzyć za pół godziny. Jeżeli nie uległa zmianie to warto skonsultować się z lekarzem. Podwyższana temperatura może by początkiem choroby.